הוצאת דרכון גרמני - אזרחות גרמנית

עו"ד ד"ר יובל חן מתארח
באולפן וואלה 2.5.24

עו"ד ד"ר יובל חן בטלויזיה - תכנית הבוקר בערוץ 13

דרכון גרמני - למה אצלנו

הנני עו"ד בישראל ועוסק בדין הגרמני. כמובן שכל צוות משרדי ואני שולטים בגרמנית ברמת שפת אם. למעשה, אנו דוברים במשרד ביום יום ובאופן שוטף גרמנית בלבד.

המומחיות שלנו היא טיפול בהוצאת אזרחות גרמנית ואוסטרית בלבד. אין אנו עוסקים בשום אזרחות נוספת אחרת, כגון פורטוגלית ורומנית. מזה 27 שנים ייצגנו ואנו מייצגים גם כעת אלפי אנשים מכל רחבי העולם מול הרשויות בגרמניה בהליך לקבלת אזרחות גרמנית (באופן מצומצם יותר באזרחות אוסטרית). ספק אם קיים משרד עו"ד כלשהו ברחבי העולם שטיפל בכל כך בקשות לאזרחות גרמנית.

למרות שאנו מוכרים היטב בשגרירות הגרמנית, אין אנו פועלים באמצעותה. השגרירות אינה גורם הרשאי להחליט בבקשות לאזרחות גרמנית, אלא רק מעבירה את המסמכים לגוף המוסמך בגרמניה. אנו פועלים ישירות מול הגורם בגרמניה המקבל את ההחלטות בעניין – משרד הפנים בגרמניה, דבר המפשט מאד את ההליכים.

עו"ד ד"ר יובל חן

עו"ד ד"ר יובל חן

שימו לב:

נניח והשכן היה תובע אתכם ואתם מחפשים עו"ד כדי שיטפל בתיק. האם הייתם מוכנים שעו"ד שאינו מכיר את החוקים של ישראל ייצג אתכם? מדוע אני שואל זאת?

באינטרנט שורה של אתרים עלומים או של עורכי דין הקוראים לעצמם "מומחים" לדרכון גרמני. איש מהם לא יזכיר כמובן, שההליך לקבלת אזרחות גרמנית לא קשור לחוקים בישראל או לעריכת דין בישראל, אלא מתנהל רק לפי הוראות חוקי האזרחות בגרמניה ומבוצע כולו בשפה הגרמנית. איש מהם בוודאי לא יסביר, שלא נדרש עו"ד שלמד את החוקים של ישראל, אלא עו"ד שלמד בפקולטה למשפטים בגרמניה את חוקי האזרחות של גרמניה, אחרת ההליך עלול להיכשל וגרמניה תדחה את הבקשה לאזרחות גרמנית. לא צריך להיות משפטן דגול, כדי להבין את הסיכוי של לקוח לסיים בהצלחה הליך משפטי, אם עורך הדין שלו אינו מבין את החוקים ואת הדקויות ולא למד אותם באוניברסיטה.

כדי להציג ידע משפטי שנרכש בלימודי משפטים בגרמניה, יש כאלו שכותבים "מוכר ע"י שגרירות גרמניה" או כותרות דומות. רבותי, גם נהג מונית יכול להיות "מוכר" כעו"ד רשום בשגרירות הגרמנית. עליו רק לשלוח מייל, בו הוא מבקש להימנות ברשימת עורכי הדין.

לפיכך, הלקוח שואל בצדק שאלה פשוטה את עוה"ד, לפני שהוא מפקיד בידיו את הטיפול בהוצאת אזרחות גרמנית: "האם למדת אי פעם חוקי אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים בגרמניה"?

ייתכן ומי שקורא כעת את ההסברים הללו שלי, יאמר שאני "משוחד" בהמלצה שלי, כי למדתי 11 שנים משפטים בגרמניה ומטבע הדברים אמליץ לסור רק לעו"ד שלמד משפטים בגרמניה. ביטוי לחשיבות של לימודי חוקי האזרחות הגרמנית בפקולטה למשפטים בגרמניה, בעת הטיפול בהוצאת דרכון גרמני עולה מהודעות הכרת תודה של לקוחותינו. מדובר על קמצוץ מהלקוחות הרבים שקיבלו בשנה האחרונה דרכנו אזרחות גרמנית. חלק ניכר מהם התחיל אצל "מומחים", נטש אותם והגיע אלינו.

כמו כן, תארו לכם שגרמניה מבקשת מעוה"ד המטפל באזרחות גרמנית הסברים, למשל מדוע איות השם שונה או מה הסיבה להבדלי שמות, מה הסעיף בחוק הגרמני שעל בסיסו מוגשת התביעה, מה הנימוקים לתביעה וכדומה. איך בדיוק, יידע עו"ד מישראל ללא רקע משפטי מגרמניה, להתמודד עם אנשי המקצוע הקפדניים בגרמניה?

בניגוד מוחלט לכל "המומחים" לדרכון גרמני באינטרנט שמעולם לא למדו חוקי אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים בגרמניה או כלל לא יודעים גרמנית, המומחיות שלי בהוצאת אזרחות גרמנית נובעת מלימודי המשפטים שלי ומלימודי חוקי אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה בגרמניה. להלן אבני דרך בלימודיי:

1988 עד 1994

לימודי משפטים באוניברסיטת מנהיים גרמניה, לרבות דיני אזרחות גרמנית ואוסטרית

1995 עד 1997

התמחות בבימ"ש מחוזי בגרמניה

1995 עד 2000לימודים ומבחנים במסלול "ד"ר למשפטים" מהפקולטה למשפטים של אוניברסיטת פרנקפורט
צחי ויזר
צחי ויזר
01/10/2023
שורה תחתונה: זה היה כמו קסם. עד עכשיו אנחנו לא מאמינים :) הגענו אל עו"ד יובל חן ללא כל מסמכים, אלא רק עם סיפור. היה לנו ביטחון בתהליך, כיוון שהוא לא גובה כסף אם לא מקבלים אישור התאזרחות, כך שידענו שיש לו מוטיבציה להגיש בקשה שתאושר. ואכן, תוך זמן קצר מהצפוי (כחודשיים) הוא הודיע לנו כי נמצאו המסמכים הנדרשים, וכי הוגשה בקשה להתאזרחות. למרות שנאמר לנו שלרשויות בגרמניה לוקח לעתים אף יותר משנה לאשר את הבקשה, במקרה שלנו קיבלנו אישור תוך פחות משישה חודשים. שוב, זה היה נראה הזוי, שמבלי לספק כל מסמכים מצידנו, הבקשה אושרה. עד שלא הגענו לשגרירות, לא האמנו שזה אכן אמיתי :) אגב, כשביקרנו בברלין לאחר תחילת התהליך, חיפשנו עדות פיזית להיסטוריה המשפחתית, אך במקום החנות שהיתה למשפחתי עומדים כיום בנייני מגורים. לא נשאר זכר. תודה רבה!
Itamar Levin
Itamar Levin
21/09/2023
ד"ר יובל חן וצוות משרדו - תודה גדולה לי אליכם מכל משפחתנו. מבין המשרדים אותם סקרנו לייצוג שלנו, מומחיותו של ד"ר חן בתחום החוק הגרמני בכלל, ודיני האזרחות בפרט ונסיונו המוכח ורב השנים בלטו, להבנתנו, מעל כולם והובילו אותנו לבחור בו לייצג אותנו. הייעוץ שקיבלנו מד"ר חן טרם פתיחת התיק וההערכות שלו לגבי הסיכויים היו מדויקים ביותר. גם ההנחיות שקיבלנו מד"ר חן לגבי המסמכים הדרושים ומה שעלינו לעשות בכל שלב ושלב בתיק היו מדויקות וברורות. כמו כן - ד"ר חן וצוותו בגרמניה איתרו מסמכים נוספים בארכיונים ובמקורות נוספים אשר מאד הועילו לתיק והובילו לסיומו המוצלח עבורנו. התיק שהוגש וכן התגובות של ד"ר חן וצוותו לרשויות בגרמניה הובילו לסיום מוצלח של התיק ללא טרטור שלנו וללא עיכובים. כלקוח מרוצה יש בפי אך ורק שבחים על הטיפול ובשל כך אני ממליץ בחום על המשרד.
זהר טנא
זהר טנא
19/09/2023
היה לנו העונג ונפלה בידינו הזכות הגדולה לזכות בשירותיו של עורך דין ד"ר יובל חן בתהליך הקבלה של אזרחות גרמנית ודרכון, יובל הוא אדם מיוחד, מומחה מספר אחד בתחומו, למד בגרמניה ומכיר לעומק את התהליכים הנדרשים מבפנים ובשפה הגרמנית, הוא ביקש בדיוק את המסמכים המבוקשים, הסביר בדיוק את התהליך, הציג את הזמן הנדרש וביצע תיאום ציפייות מצויין, ובפועל עוד בטרם מלאו 12 חודשים לבקשה, המשימה הושגה על ידי יובל. המשפחה שלנו מפוזרת ברחבי אירופה, ישראל וארה"ב, למרות המורכבות והפריסה הרחבה, יובל השיג במהירות שיא את התוצאה המבוקשת, הוא עשה זאת בחן רב (בדיוק כמו שם משפחתו), במקצועיות רבה, בתעריף סביר ובעיקר בחיוביות וביחס חם, קרוב ומעולה. יש הרבה עורכי דין שמפרסמים ומתהדרים ביכולתם להשיג אזרחות גרמנית, הם בדרך כלל לא תמיד מצליחים, מי שבאמת מעוניין בשירות יעיל ומקצועי, יכול וגם עומד בתנאים הבסיסיים, אני קובע כי ד"ר יובל חן הוא הכתובת היחידה לתהליך החשוב והמורכב הזה. אין לי אלא לאמר תודה רבה מקרב לב לעורך דין ד"ר יובל חן על פעילותו עבור משפחתינו ואני ממליץ בחום לכל אלו המבקשים הצלחה בתהליך, לפנות אליו ולזכות בכישורים ובשירות שהוא נותן ללקוחותיו. יובל, אתה ממש תותח אמיתי, התמודדת בכבוד רב עם תהליך מורכב, ועמדת בו בהצלחה מרובה. יש משפט שעליו גדלתי וכך גם פעלתי לאורך הקריירה שלי - יגעת ומצאת תאמין. תודה רבה יובל היקר ולכם, המעוניינים, לכו על זה עם ד"ר יובל חן, בהצלחה לכם
Omer Mor Vagner
Omer Mor Vagner
14/09/2023
השירות שיובל חן נתן היה מעולה! מהיר ונעים, היה זמין לככל שאלה והכל נעשה בצורה מאוד מקצועית ומהירה תודה רבה!
Hadas Shachar
Hadas Shachar
11/09/2023
דר' חן שלום, ברצוננו להביע את הערכתינו הרבה ותודתנו העמוקה על הטיפול היעיל, המקצועי והמסור בבקשתנו לקבלת אזרחות גרמנית. הבקשה נענתה ע"י גרמניה בזמן שיא של 7 חודשים, דבר המעיד על ההכנה היסודית והמדוקדקת של התיק ע"י צוות משרדך ובהובלתך. תודה על ההנחיות הברורות, שימת הלב לפרטים, והטיפול הפרטני. אחרי התלבטויות ובדיקה בחרנו לקבל ייעוץ משפטי לאזרחות גרמנית, מעו"ד שלמד משפטים בגרמניה, עם ניסיון מוכח של עשרות שנים בהוצאת אלפי אזרחויות גרמניות. אנו מברכים על בחירה זו, התוצאות מדברות בעד עצמן. תודה רבה, הדס בשם כל משפחת ירון
Yifat Faran
Yifat Faran
10/09/2023
כאשר החלטנו לעשות אזרחות גרמנית ידענו שנפנה רק לעורך דין שלמד משפטים בגרמניה, עם ניסיון בהוצאת אין ספור אזרחויות. הבונוס הלא צפוי היה שירות נעים והענות במאור פנים לכל פניה, שאלה ובקשה שלנו, מוזרה ככל שתהיה. ההחלטה לפנות לעו״ד חן הוכיחה את עצמה ותוך 7 חודשים מהגשת התביעה, התיק שלנו התקבל. אז תודה ענקית לד״ר יובל חן ולעובדים המסורים שתמיד עמדו לרשותנו. יפעת פארן
Shahar K
Shahar K
06/09/2023
לעו"ד ד"ר יובל חן, ניסיתי בעבר לקבל אזרחות גרמנית, אבל הבקשה שלי נדחתה. הסבא שלי אמנם נולד בגרמניה וחי שם עד 1933, אבל איש מהוריו לא היה גרמני. הוריו היו, מה שמכונה היום "אוסט יודן", כלומר יהודים שהיגרו לגרמניה מפולין. אחרי ששמעתי כי החוק בגרמניה השתנה, חיפשתי עו"ד שיוכל להגיש עבורי את התביעה לאזרחות גרמנית. אני איש עסקים, בעל רקע של פעילות ענפה בגרמניה ומתוך הכירותי עם השיטה בגרמניה, חיפשתי עו"ד שייצג אותי, אבל רק עו"ד עם רקע משפטי מגרמניה, שלמד ומכיר את חוקי אזרחות גרמנית ומשפטים בגרמניה. לאחר שיחה קצרה ביננו, הבנתי והחלטתי שאתה האדם המתאים לטפל עבורי בהוצאת אזרחות גרמנית. מסתבר שצדקתי מאד. בחודש יוני 2022 לאחר שמסרתי לך את כל המסמכים, כפי שדרשת ממני לאסוף. בסך הכול 7 חודשים מאוחר יותר וכבר קיבלתי ממך היום מייל וכתבת כי אושרה התביעה שלי לקבלת אזרחות גרמנית. אפילו צירפת את ההודעה הרשמית על כך. נשאר לי עכשיו רק למלא טופס קצר ולשלם את האגרה עבור הדרכון הגרמני. תודה ענקית לך ולכל צוות משרדך הנפלא. שחר כוכבי
אמיר שטיבל
אמיר שטיבל
31/08/2023
עורך הדין יובל חן מהטובים בתחום זה ממליץ בחום, הכל נהיה יותר קל. טיפול יעיל והכל מובן וכמובן יש תוצאות חיוביות.
ירון בן דן
ירון בן דן
30/08/2023
לפני שנה בדיוק, פנינו לעו"ד יובל חן, לצורך בירור האפשרות לקבל אזרחות גרמנית. לפני הפגישה קיים עו"ד חן שיחה עם אימי, שהיא קשישה בת 83, ומיד לאחריה קיבלה אימי מייל מפורט, בו ניתוח סיכויי הצלחת הבקשה לשלטונות גרמניה ורשימת המסמכים הדרושים. זמן קצר לאחר מכן, נפגשנו עם עו"ד חן. בזה תם חלקנו בעשייה, ומאותו רגע, טופלנו על ידי עו"ד חן וצוות משרדו, בצורה יוצאת דופן; ההתנהלות נעימה וסבלנית, הטיפול בבקשה מושלם ובדיוק בהתאם לוח הזמנים שנמסר לנו, הבקשה הוגשה מספר חודשים לאחר מכן ובחלוף 5(!) חודשים בלבד מיום הגשתה, קיבלנו הזמנה לקבל את האזרחות בשגרירות גרמניה. כמי שעוסק גם כן בעריכת דין, אני יודע להעריך רמה כזו של טיפול משפטי. יישר כוח לעו"ד ד"ר יובל חן וצוות משרדו. אני ממליץ עליהם מאוד
Matan Maskit
Matan Maskit
17/08/2023
עורך דין יובל חן טיפל בבקשתינו לקבלת אזרחות גרמנית. היינו קבוצה גדולה של 25 איש. הטיפול בתיק ארך כשנה בלבד (מרגע קבלת המסמכים בגרמניה עד אישורו). וזאת בזכות ההיכרות של יובל עם מערכת המשפט הגרמנית, הקשרים הענפים שלו עם משרד הפנים הגרמני שקידמו את התיק ואת אישורו. המשרד מאוד מקצועי ויעיל ארבעה עובדים כולם דוברי גרמנית שוטפת, התשלום היה הוגן מאוד, לא היו הפתעות – התשלום כולל את הכל תרגומים, אישורים נוטריונים דמי משלוח וכו'. תודה יובל ממשפחת משכית.
דרכון גרמני
דרכון גרמני

המומחיות שלנו נובעת מלימודי חוקי אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה בגרמניה וסיום לימודי "דוקטור למשפטים" באוניברסיטת פרנקפורט.

תוכן עניינים

אפשרויות לקבלת דרכון גרמני

קיימים מספר חוקים, אשר בהתקיים התנאים שלהם ניתן לקבל אזרחות גרמנית. התנאים בכל אפשרות נקבעים על פי החוק הגרמני הרלוונטי.
להלן מספר דוגמאות:

מסלול ראשוןהמסלול הראשון והפחות נפוץ הוא מסלול, לפיו החוק הגרמני מקנה לרשויות המוסמכות בגרמניה שיקול דעת, אם להעניק למבקש את האזרחות, אם לאו. במסלול זה יתבקש המבקש לגלות זיקה לגרמניה, להציג יכולת כלכלית מבוססת וידיעה בסיסית בשפה הגרמנית. כמו כן, יהיה על המבקש, עקרונית, לוותר על אזרחותו המקורית.
מסלול שניבמסלול השני אין לרשויות בגרמניה כל שיקול דעת. זהו המסלול מכוחו שואבים צאצאי "הייקים" את עילתם לקבלת האזרחות הגרמנית. עומד המבקש בתנאים, חייבת הרשות המוסמכת בגרמניה להעניק לו את האזרחות הגרמנית. במסלול זה אין דרישה ליכולת כלכלית, לזיקה או לידיעת השפה הגרמנית. התנאי המרכזי במסלול זה הוא, שהמקור ממנו שואב המבקש את הזכות לקבל אזרחות אירופאית-גרמנית, היה גרמני ואזרחותו נשללה ממנו ע"י הנאצים.
מסלול שלישיהמסלול השלישי הוא, אם המבקש נולד לאם גרמניה אחרי 1974 או לאב גרמני, שלא איבד את אזרחותו הגרמנית, למשל על ידי הגשת בקשה לאזרחות נוספת.
מסלול רביעיהמסלול הרביעי הוא, אם המבקש נולד אחרי 1974 ובעת שהוא נולד, אימו החזיקה באזרחות גרמנית.
מסלול חמישיבמסלול זה יש לרשויות בגרמניה שיקול דעת להעניק אזרחות גרמנית לצאצאים של ניצול השואה. ההליך הוא מורכב מאד.
מסלול שישיהמסלול השישי הוא משנת 2021. כאן נדרשות הוכחות שהמבקש הוא ילד, נכד או נין של אדם שקיימות הוכחות שהוא היה נרדף בגרמניה והוכחות שהנרדף היה יכול לקבל אזרחות גרמנית לפני 1945, אילולא עלו הנאצים לשלטון ומרכז חייו היה בגרמניה. במסלול זה, אין חשיבות לאזרחות המקורית של הנרדף ולכן יכולים גם כל הצאצאים ליהודים, שהגיעו לגרמניה לפני 1933 מפולין או ממזרח אירופה (יהודים המכונים "אוסט יודן") לקבל אזרחות גרמנית, אם הם עומדים בכללי החוק.

שינויים והקלות בקבלת האזרחות הגרמנית

עד אוגוסט 2021 היו הכללים כדלקמן:
  • מקום לידה, גם בגרמניה, או קבלת שילומים אינם מקנים אזרחות גרמנית ולא קשורים לכך כלל, אלא האזרחות עוברת עפ"י קשר דם ולא עפ"י מקום הלידה. כלומר, ניתן להיוולד בסין ולקבל דרכון גרמני ומאידך, אפשרי מצב שנולדים בגרמניה, והיילוד לא יקבל דרכון גרמני.
  • לצאצא שנולד עד 01.04.1953 סיכוי טוב לקבל דרכון גרמני, רק אם אביו היה גרמני. לאחר מועד זה, יכול הצאצא לקבל דרכון גרמני, גם אם אימו הייתה גרמניה, כלומר נולדה (לא משנה היכן) לאב גרמני.
  • צאצא שנולד בתקופה שבין 01.04.1953 ועד 31.12.1974 לאם המחזיקה באזרחות גרמנית, יהיה זכאי לקבל אזרחות ו/או דרכון גרמני, רק אם אימו הודיעה בשגרירות עד ליום 31.12.1977 כי בנה יבקש לקבל אזרחות גרמנית.
  • ילד שנולד מחוץ לנישואין עד ליום 01.07.1993, יקבל אזרחות / דרכון גרמני, אם ביום לידתו החזיקה אימו באזרחות שכזו. היה האב גרמני, יהיה זכאי ילדו לקבל אזרחות / דרכון גרמני, אם עד ליום הולדתו ה- 23 של הילד, הגיש האב הצהרת אבהות, עפ"י הדין הגרמני.

בטרם עזבה הקנצלרית מרקל את השילטון, היא העבירה שורת חוקים בגרמניה, אשר מרוקנים למעשה מתוכן את כל העקרונות הנ"ל.

מאז 1997 טיפל משרד עו"ד ד"ר יובל חן באלפי בקשות להוצאת אזרחות גרמנית. על מנת לבחון את סיכוייך, עלינו לקבל ממך את הפרטים הבאים:
לבדיקת זכאות לדרכון גרמני מלא את הפרטים:

איך להתחיל בתהליך לקבלת אזרחות גרמנית?

ההליך לקבלת אזרחות גרמנית הוא הליך משפטי לחלוטין. יש לאתר תיעוד היסטורי בגרמניה, לצרף שורת מסמכים ולערוך תביעה בגרמנית, הכוללת שלל טיעונים, הנתמכים במסמכים מתאימים. לפיכך, מומלץ להיעזר בעורכי דין ולא ללכת שולל אחר סיסמאות של "מאכרים" באינטרנט.
תהליך קבלת אזרחות גרמנית

מאחר וההליכים לקבלת אזרחות גרמנית-אירופאית אינם קשורים כלל לידיעת החוק בישראל ומאחר וכל ההליך הוא בגרמנית בלבד ורק לפי החוקים בגרמניה, מומלץ לבדוק היטב את כישוריו של איש המקצוע. לא להתבייש ומומלץ לשאול אותו שאלות כמו

  • האם למדת אי פעם דיני אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים בגרמניה?
  • האם צוות משרדך שולט בגרמנית ברמת שפת האם, כך שגם הצוות יוכל לעזור לך בעריכת המסמכים הרבים בגרמנית וגם הצוות יוכל להתכתב עם הגורמים השונים בגרמניה?

דרכון גרמני לילדים ולנכדים

חלק מהאנשים מתלבטים, אם לבקש כבר עתה אזרחות גרמנית רק להם או גם לילדים ולנכדים שלהם.

מאד מומלץ לבקש אזרחות גרמנית עבור כל בני המשפחה הרחבה, כבר עתה מכמה סיבות.

הראשונה היא, הצפי שבעתיד יוקשחו התנאים. נניח שרק האב מגיש כעת בקשה לאזרחות גרמנית ובעוד שנתיים הוא קיבל תשובה חיובית ואז מבקש להוציא לילדיו אזרחות גרמנית. בהחלט ייתכן, כי בתקופת הביניים, עד אשר קיבל האב את האזרחות הגרמנית, חוקקו חוקים בגרמניה, אשר לא יאפשרו לילדים שלו לקבל אזרחות גרמנית ועימה דרכון גרמני. בדיוק מקרים כאלו קרו אין ספור פעמים בעבר.

סיבה נוספת היא הבטחת הזכאות של הצאצאים שטרם נולדו. אם למשל פעוט מישראל קיבל כעת אזרחות גרמנית, הילד שייולד לו בעתיד, ייוולד לאב גרמני. במקרים כאלו יתקשו מאד הגרמניים להקשיח את התנאים, כי מדובר על ילד שנולד לאב גרמני.

אופן העבודה

מבחינת הלקוח, דרך העבודה פשוטה מאד:
לאחר שהחליט משרד עו"ד ד"ר יובל חן לטפל בבקשה, יקבל הלקוח מכתב, בו יפורטו הפרטים הבאים:

  • תיאור המשרד בקצרה
  • המסמכים הנדרשים
  • עלויות שכר הטרחה, כפונקציה של מספר המבקשים.
  • שליחת הודעה על פתיחת התיק בגרמניה.

ריבוי אזרחויות

הכלל הוא שעל מנת לקבל אזרחות גרמנית, לא יידרש המבקש לוותר על אזרחות כלשהי שלו. קייימים מקרים, בהם דורש החוק הגרמני ויתור על אזרחות קיימת, כדי לקבל אזרחות גרמנית.

כמה זמן לוקח מפתיחת התיק עד שמתקבל האישור לקבלת אזרחות גרמנית?

עד 2019 לערך, פרק הזמן הממוצע היה שנה לערך. לאור רפורמות מבניות במשרד הפנים בגרמניה והברקזיט באנגליה, התארך הטיפול הממוצע.

משרד הפנים בגרמניה הוא הגוף האחראי על בדיקת הבקשות. הגרמנים מאד זהירים ובוחנים את הנתונים של כל תביעה ברמת רזולוציה מאד דקדקנית. כך למשל, רבים מהיהודים שברחו מגרמניה שינו את שמם אחרי שהגיעו לישראל. שינויי השמות הללו מייצרים סתירות בתעודות שונות, דבר שמאריך את הטיפול בעניין.
ממוצע הזמן שגרמניה זקוקה לו הוא כ 24 חודשים לערך. כמובן שפרק הזמן מתארך או מתקצר בהתאם להוכחות ולמסמכים שהוגשו בתיק, הטיעונים שהועלו בתביעה, האם נבחר המסלול הנכון והאם התיק כל כך מוצק, שאין ספק שהמבקש מקיים אחר תנאי החוק בגרמניה לקבלת אזרחות גרמנית.

שלילת הדרכון הגרמני

החוק הגרמני הרלוונטי קובע, כי אזרח גרמני, אשר שירת בכוחות הביטחון של מדינה זרה לא מכוח חובה חוקית, יאבד את אזרחותו הגרמנית. חוק זה גרם לישראלים רבים, שקיבלו דרכון גרמני, לאבד את אזרחותם הגרמנית, עקב שירותם בקבע. בפועל, בעת שמגישים בקשה להארכת דרכון גרמני, אשר מתבצעת עפ"י רוב בשגרירות הגרמנית, מתבקש המבקש להמציא אישור צה"ל על שירותו הצבאי. אם עולה מאישור זה, כי המבקש שירת בקבע, הוא יתבקש למסור את דרכונו הגרמני והבקשה להארכת תוקף תידחה.

משרד עו"ד ד"ר יובל חן מטפל בהשבת האזרחות הגרמנית לאלו שנשללה מהם, עקב שירותם בקבע.

מדריך לקבלת דרכון גרמני – שאלות ותשובות

משנת 1997 טיפל משרד עוה"ד ונוטריון ד"ר יובל חן באלפי בקשות לקבלת אזרחות גרמנית. במהלך השנים, צצו אצל הלקוחות אין ספור שאלות. החלטנו לרכז את חלק מהשאלות וגם מהתשובות. התשובות ניתנו על סמך שינויי החוק האחרונים בגרמניה.

דרכון הוא רק תעודת מסע. החלק החשוב הוא לקבל תעודת התאזרחות גרמנית. רק אז אפשר לקבל דרכון גרמני.

ההליך לקבלת אזרחות גרמנית הוא הליך משפטי לחלוטין. יש לאתר תיעוד היסטורי בגרמניה, לצרף שורת מסמכים ולערוך תביעה בגרמנית, הכוללת שלל טיעונים, הנתמכים במסמכים מתאימים. כמו כן, יש לבחור במסלול המתאים לקבלת אזרחות גרמנית, מתוך מספר מסלולים. לפיכך, מומלץ להיעזר בעורכי דין ולא ללכת שולל אחר סיסמאות של "מאכרים" באינטרנט. מאחר וההליכים לקבלת אזרחות גרמנית-אירופאית אינם קשורים כלל לידיעת החוק בישראל ומאחר וכל ההליך הוא בגרמנית בלבד ורק לפי החוקים בגרמניה, מומלץ לבדוק היטב את כישוריו של איש המקצוע, לא להתבייש ולשאול אותו שאלות כמו

– האם למדת אי פעם דיני אזרחות גרמנית בפקולטה למשפטים בגרמניה?

– מהיכן הידע שלך בשפה הגרמנית, האם רק מלימודי "קורס" לשפה הגרמנית או מסיום לימודי תואר באוניברסיטה בגרמניה, לאחר שהות של שנים שם?

– האם צוות משרדך שולט בגרמנית ברמת שפת האם, כך שגם הצוות יוכל לעזור לך בעריכת המסמכים הרבים בגרמנית וגם הצוות יוכל להתכתב עם הגורמים השונים בגרמניה?

חלק מהאנשים מתלבטים, אם לבקש כבר עתה אזרחות גרמנית רק להם או גם לילדים ולנכדים שלהם. מאד מומלץ לבקש אזרחות גרמנית עבור כל בני המשפחה הרחבה, כבר עתה מכמה סיבות. הראשונה היא, הצפי שבעתיד יוקשחו התנאים. נניח שרק האב מגיש כעת בקשה לאזרחות גרמנית ובעוד שנתיים הוא קיבל תשובה חיובית ואז מבקש להוציא לילדיו אזרחות גרמנית. בהחלט ייתכן, כי בתקופת הביניים, עד אשר קיבל האב את האזרחות הגרמנית, חוקקו חוקים בגרמניה, אשר לא יאפשרו לילדים שלו לקבל אזרחות גרמנית ועימה דרכון גרמני. בדיוק מקרים כאלו קרו אין ספור פעמים בעבר.

סיבה נוספת היא הבטחת הזכאות של הצאצאים שטרם נולדו. אם למשל פעוט מישראל קיבל כעת אזרחות גרמנית, הילד שייולד לו בעתיד, ייוולד לאב גרמני. במקרים כאלו יתקשו מאד הגרמניים להקשיח את התנאים, כי מדובר על ילד שנולד לאב גרמני.

לפרטים נוספים: דרכון גרמני לילדים: האם ייסגר חלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות גרמנית?

האזרחות הגרמנית ועימה הדרכון הגרמני לא ניתנים, בגלל שמישהו היה ניצול שואה.

אין קשר בין קבלת דרכון גרמני לשילומים או פיצויים מגרמניה.

הסיכוי טוב, אם יצליח המבקש להראות קשר דם למי שהיה אזרח גרמני או להראות קשר דם לאדם שהיה נרדף, שמרכז חייו של הנרדף היה בגרמניה והוא נאלץ לעזוב אותה לפני 1945 בגלל רדיפות ושהוא היה יכול לקבל אזרחות גרמנית, אילולא עלו הנאצים לשלטון.

לא, אלא אם תחיו תקופה של 8 שנים בגרמניה ותוותר/י על האזרחות הישראלית.

לאור החוקים החדשים בגרמניה שחוקקו בקיץ 2021, אתה זכאי לקבל אזרחות גרמנית. אח שלך זכאי גם הוא, ללא קשר לחקיקת החוקים האחרונים.

לפרטים נוספים: מתנת הפרידה של קנצלרית גרמניה – דרכון גרמני למאות אלפי ישראלים יוצאי פולין והמזרח

יש לבחון מסמכים, בדרך כלל בגרמנית ומהם להסיק את המסקנות, לגבי סיכויי התביעה.

במקרה שכזה יש לפנות לשלל רשויות בגרמניה, על מנת לנסות ולברר את האזרחות המקורית של מי אשר באמצעותו מבקשים לקבל את הזכאות לאזרחות גרמנית.

מסמכים בגרמנית המלמדים על נרדפות, על קשר דם עם האדם שנרדף, על אזרחות גרמנית קודמת, על אפשרות שהנרדף היה יכול לקבל אזרחות גרמנית ושמרכז חייו היה בגרמניה.

החוק הגרמני קובע, כי אזרח גרמני ששירת בקבע בין השנים 2000-2010 מבלי לקבל על כך אישור של שלטונות גרמניה, אזרחותו הגרמנית תישלל. בהתקיים תנאים מסוימים, ניתן לקבל בחזרה את האזרחות הגרמנית וכמעט בכל מאות המקרים של שירות בקבע שטיפלנו, נענו שלטונות גרמניה לבקשה והשיבו את האזרחות הגרמנית.

בעת בקשה להנפקת דרכון גרמני או להארכת תוקף, יבקשו ממך בשגרירות, אישור צה"ל לגבי תקופת השירות ומועד השירות.

לא. השגרירות הגרמנית משמשת בעיקר תחנת מעבר למסמכים. הסמכות להחליט בעניין היא של משרד הפנים בגרמניה. זו הסיבה שאנו פועלים ישירות מול המחלקה המוסמכת במשרד הפנים בגרמניה.

הגרמנים מסרבים, כי את, כאזרחית גרמניה, התחתנת ובעקבות נישואייך שונה שמך ולכן אין התאמה בן שמך בדרכון הישראלי לשמך בדרכון הגרמני. כדי שילדייך יקבלו דרכון גרמני, יש לבצע הליך בגרמניה שנקרא: "שינוי שם". רק לאחר קבלת היתר מהגורם המוסמך בגרמניה על שינוי השם, ניתן יהיה להתחיל בטיפול בקבלת האזרחות הגרמנית המתאימה עבור ילדיך. עליך לוודא עם איש המקצוע אליו פנית, שהוא בקיא דיו בחוק השמות הגרמני ויודע לתת נימוקים משפטיים בגרמנית, שיש בהם להצדיק את מתן אישור גרמניה לשינוי שמך.

החשיבות בידיעת השפה הגרמנית ברמת שפת אם, היא חשובה מאד להצלחת ההליך, שכן כל התכתובת עם גרמניה צריכה להיות בגרמנית. עורך דין עם השכלה מפקולטה למשפטים בגרמניה ועם ניסיון בתחום, יידע לא רק מה כתוב בהודעה שקיבלת, אלא גם איך לתקוף אותה ומה כתוב בין השורות של אותה הודעה.

לא ניתן להשיב על כך ב"כן" או "לא". יש לבחון מספר פרמטרים, כגון על בסיס מה קיבל הסבא אזרחות גרמנית, האם אביך/אימך נולדו לפני או שאחרי קיבל הסבא אזרחות גרמנית, מתי התחתן הסבא.

עד חקיקת החוקים האחרונים בגרמניה, אשר מגמישים את קבלת האזרחות הגרמנית, לא הייתה הבקשה לאזרחות גרמנית נענית בחיוב. כיום, לאחר הגמשת התנאים, קיים סיכוי סביר.

בנסיבות העניין, קיימים סיכויים טובים לקבלת אזרחות גרמנית, אם הסבא או הסבתא קיבלו את האזרחות הזרה אחרי תאריך מסוים.

חיובי, אולם הגרמניים ידרשו ויתור על האזרחות הישראלית שלך.

גרמניה בודקת, האם תורגמו והוגשו המסמכים באופן שקובע החוק הגרמני, האם הייתה אזרחות גרמנית מקורית שנשללה על ידי הנאצים, האם ומתי התקבלה אזרחות אחרת, האם ומתי בוצעו הנישואין, האם הלידות היו מחוץ או במסגרת הנישואין, האם היה שינוי בשם, האם הייתה נרדפות, האם ומתי ניתנה אזרחות זרה ועוד תנאים. בהתאם למסלול של התביעה, ייקבע, האם יש או אין שיקול דעת לגרמניה.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 04-9929990
דילוג לתוכן